سيره حکومتى امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشريف

يکي از سؤالاتي که ذهن معتقدين به ظهور منجي عالم بشريت, حضرت مهدي عجل الله تعالى فرجه الشريف را به خود مشغول کرده, اين است که حضرت مهدي عليه السلام پس از ظهور چه روش و اسلوبي را در حکومت خويش به کار مي‏‏بندد و به اجرا مي‎گذارند و بر اساس چه قانوني حکومت خواهند کرد. آيا روش ايشان در حکومت همان روش و سيره رسول خدا صلى الله عليه وآله و اميرمؤمنان على عليه السلام است, يا آنکه روش ديگرى را در اين باره اتخاذ مي‎کنند.

روايات بسيارى از عامه و خاصه در اين باره وارد شده است, در بعضي از اين روايات آمده است که حضرت مهدى عليه السلام «يحکم بحکم داوُد»(1) حکمراني و قضاوت او مثل حکمراني داوود خواهد بود.

در تفسير نورالثقلين, ذيل آية {انا جعلناک خليفةً في الارض فاحکم بين الناس بالحق}(2) روايتي نقل شده است که براساس آن حضرت پس از ظهور«يحکم بحکم آدم و بحکم ابراهيم و بحکم داوُد و بحکم محمد», حکمراني و قضاوت او مثل حکمراني و قضاوت آدم, ابراهيم و داوود و حضرت محمّد صلى الله و عليه وآله خواهد بود.
[1] اصول‏کافي, ج 1, ص 397 باب في الائمه اذاظهر امرهم. وسائل الشيعه ج 27 ص 230 باب ان الحکم بالبينه و اليمين. بحارالانوار ج 14 ص 14 باب عمره و فاته و فضائله و ص 133 باب ما اوحي اليه و فضائله و ج 26 ص 176 باب ان عندهم جميع علوم الملائکه و ج 52 ص 319 باب 27 – سيره و اخلاقه و عدد اصحابه.

[2] سوره ص, آية 26.


/ 0 نظر / 6 بازدید